Z przestrogą dla gimnazjalistów z Wyr, czyli ciąg dalszy kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo"
Dzisiaj o godzinie 9.00 w Zespole Szkół w Wyrach policjanci mikołowskiej prewencji spotkali się z uczniami gimnazjum, którzy już ostatnie dni spędzają w murach tej placówki. Przed rozpoczęciem wakacji, a następnie podjęciem przez młodzież nauki w szkole średniej mundurowi przypomnieli tematykę odpowiedzialności młodych ludzi za ewentualne naruszenia przepisów prawa oraz uświadomili w kwestii zagrożeń w korzystaniu z internetu. Zajęcia odbyły się z uczniami klasy III A oraz III B.
Mikołowscy stróże prawa, którzy pracują w Zespole ds. Profilaktyki Nieletnich i Patologii zagościli dzisiaj w jedynej w Wyrach placówce szkolnej - tamtejszym Zespole Szkół, gdzie przeprowadzili zajęcia z uczniami klasy III A i III B gimnazjum. Młodzież ta już wkrótce kończy pewien etap edukacji. Od września każdy z uczniów rozpocznie naukę w jednej z wybranych przez siebie szkół średnich. Dlatego też dzisiejsza wizyta mundurowych, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się szerokopojętą profilaktyką, była tym bardziej uzasadniona. W ramach kampani MSWiA pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo" uczniowie wysłuchali tematu odpowiedzialności młodych ludzi, którzy wchodzą w pierwszy etap dorosłego życia - odpowiedzialności, jaką ustawodawca przewidział w razie naruszenia przepisów prawa oraz norm i zasad współżycia społecznego. Wskazano różnicę między czynem karalnym a przejawem demoralizacji. Zaprezentowano także aspekty związane z funkcjonowaniem nieletnich w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu środowisk zdemoralizowanych.
Ważnym elementem spotkania okazał się także wszechobecny internet, jego wady i zalety. Współcześnie jest on głównie medium umożliwiającym kontakty międzyludzkie i to przede wszystkim kompetencje społeczne (nabywane z wiekiem i doświadczeniem życiowym), a nie kompetencje techniczne są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. Jak podkreślił st.sierż. Artur Ceran - bezpieczeństwo młodzieży zależy w głównej mierze od nich samych. To co wrzucamy do sieci pozostaje tam na długo i może być w różny sposób wykorzystane. Asp. szt. Rafał Duda apelował o rozwagę i rozsądek w korzystaniu z coraz to nowszych technik w internetowym świecie.
Spotkania z młodzieżą zawsze stanowią ważny aspekt w działaniach policji, a obecnie doskonale wplatają się również w kampanię MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo".