Wiadomości

Oszust podawał się za policjanta

Data publikacji 11.02.2016

Działania mikołowskich policjantów doprowadziły do zatrzymania 29-latka, który jest podejrzany o oszustwa tzw. metodą na policjanta. Śledczy ustalili, że mężczyzna przedstawiał się jako funkcjonariusz policji, po czym wyłudzał pieniądze osób starszych oraz „kontrolował” sklepy i lombardy "zabezpieczając" mienie, głównie złoto lub sprzęt elektroniczny. Zatrzymany usłyszał już 11 zarzutów. Grozi mu do 8 lat więzienia.

W sobotę mikołowscy policjanci otrzymali zgłoszenie od starszego małżeństwa, które zostało oszukane przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza policji z Katowic. Mieszkańcy Mikołowa do tego stopnia uwierzyli oszustowi, że okazali mu całą gotówkę, jaką posiadali w domu. Rzekomy policjant twierdził, że sprawdza autentyczność banknotów, podpierając się zapiskami ze swojego skorowidza. Fałszywe według niego banknoty wkładał do oddzielnej koperty i zabierał. Pod koniec wizyty oszust poinformował domowników, że tego samego dnia, w ich domu, odbędzie się przesłuchanie z udziałem prokuratora i zostaną im zwrócone banknoty. Stróże prawa natychmiast po zgłoszeniu rozpoczęli poszukiwania mężczyzny, informując o zdarzeniu inne jednostki policji. W poniedziałek, w Sosnowcu przy ulicy Bohaterów Monte Casino, policjanci z Wydziału Kryminalnego z mikołowskiej jednostki zatrzymali podejrzanego 29-latka. Okazało się, że fałszywy policjant od dłuższego czasu dokonywał tego typu przestępstw na terenie Mikołowa, Sosnowca, Częstochowy, Tychów, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej oraz innych miejscowości. W każdym przypadku oszust okazywał legitymację, przedstawiał się jako funkcjonariusz policji, po czym zabierał gotówkę, złoto lub inne przedmioty wartościowe. Z policyjnych ustaleń wynika, że 29-latek ma na swoim koncie oszustwa dokonane również w lombardach i sklepach. Sposób działania "policjanta" zawsze był podobny. Każdorazowo okazywał on legitymację, po czym informował, że w punkcie sprzedaży znajdują się przedmioty pochodzącego z przestępstwa, głownie złoto i sprzęt elektroniczny. Następnie oszust sporządzał protokół przeszukania i zabierał wybrane przedmioty. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu 11 zarzutów. Wobec mężczyzny prokurator zastosował dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Grozi mu kara 8 lat więzienia.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy!
 

Apelujemy do starszych osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Nigdy nie przekazujmy żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, które działają w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać, należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji, osobiście lub telefonicznie pod numerami 997 lub 112.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.66 MB)

Powrót na górę strony