W "lany poniedziałek" zachowaj umiar i rozsądek
Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. Ten okres nierozerwalnie związany jest też z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Niestety, często kultywowanie tej tradycji zmienia się w z zwykłe wybryki chuligańskie młodych ludzi. O to, by nieodpowiedzialna zabawa nie spowodowała zagrożenia, dbać będą policjanci patrolujący ulice, place i osiedla.
W lany poniedziałek w miejscach publicznych pojawią się grupy młodzieży z wiadrami pełnymi wody. Przede wszystkim polewanie nie powinno się odbywać na ulicach - bardzo często młodzi ludzie wybiegają wtedy na jezdnię łamiąc w ten sposób przepisy ruchu drogowego i narażając się na poważne niebezpieczeństwo.
Rodzice powinni zadbać, aby ich dzieci w kultywowaniu tej tradycji zachowały umiar. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić ich rodziców na straty materialne - gdy zostanie zniszczona odzież, rodzice powinni liczyć się ze zwrotem kosztów.
Niepokojącym zjawiskiem jest również rzucanie w przejeżdżające pojazdy woreczkami wypełnionymi wodą. Powoduje to bardzo poważne zagrożenie w ruchu drogowym. W takiej sytuacji kierowca może stracić panowanie nad autem. Ponadto mokra nawierzchnia może okazać się przykrą niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
W przypadku, gdy takich wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice. Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia będą kierowane do sądu rodzinnego i nieletnich. Sprawcy chuligańskich wybryków powyżej 17 roku życia poniosą odpowiedzialność jak dorośli. Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu. W tym dniu policjanci będą zdecydowanie reagować na tego typu chuligańskie zachowania.