Wiadomości

Współpraca jednostek pomocy społecznej z Policją w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Data publikacji 22.05.2014

Wczoraj w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja "Współpraca jednostek pomocy społecznej z Policją w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie – modelowe kierunki działań, nowe narzędzia, przykłady dobrych praktyk" zorganizowana przy współudziale Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W spotkaniu, obok Wojewody Śląskiego Piotra Litwy oraz Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Romana Rabsztyna, Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożeny Stępień, udział wzięli Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji garnizonu śląskiego oraz przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej i Centrów Pomocy Rodzinie. Celem konferencji było podsumowanie dotychczasowo podejmowanych działań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez wskazane instytucje, wymiana doświadczeń oraz zaprezentowanie przykładów współpracy.

Konferencję rozpoczął Wojewoda Śląski, wskazując na priorytetowy charakter podejmowanych przez Policję działań w obszarze przemocy w rodzinie oraz wdrożonie od 1 stycznia 2014 roku narzędzia szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z taką przestępczością. Następnie głos zabrał Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, który podkreślił wagę podejmowanych działań w przedmiotowym obszarze. Swoją wypowiedź podsumował słowami, że każde działanie i każda inicjatywa podejmowana w tym obszarze jest istotna, jeżeli może ona pomóc choć jednej osobie.

Podczas konferencji omówione zostały wybrane zagadnienia z zakresu realicji zadań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym m.in. policyjne narzędzie szacownaia ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie oraz wyniku programu pilotażowego przeprowadzonego w województwie lubuskim. Spotkanie było okazją do zaprezentowania przez przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej wypracowanych z Policją rozwiązań w zakresie wzajemnej współpracy. W dalszej części omówono internetowe narzędzie "Mapa reagujemy – przeciwko przemocy domowej" – Fundacji Pozytywnych Zmian z Bielska – Białej, pozwalające w wybranym mieście odszukać instytucje z danymi teleadresowymi. Zaprezentowano monitoring wolnych miejsc w Placówkach Opiekuńczo – Wychowawczych na terenie śląska oraz realizację czynności w trybie art. 12 a Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia dziecka w związku z przemoca w rodzinie.

Powrót na górę strony